Viiuliõpetaja kogemus

Viiuliõpetaja Margit Haamer
viiulit mänginud üle 50 aasta

Olen viiulit mänginud peaaegu terve elu, koolis olen seda õppinud 18 aastat (koos eelkooli ja ülikooliga).

Milles seisneb selle instrumendi mängu võlu Sinu jaoks?
Viiul on väga hingeline pill, ta on nagu inimene. Temaga muusikat tehes peab olema ise paindlik ja kooskõla otsiv. Viiulit saab mängida nii üksinda kui teiste pillidega koos. Ja eriti tore on see, et seda saab mängida suures orkestris. Orkestris mängimine arendab mitte ainult pillimänguoskust, vaid väga palju ka teistega arvestamist, teiste kuulamist, enda sobituvust kollektiivi – need on kõik oskused, mida vajame igapäevaelus.

Mida tasub mängima õppides meeles pidada?
Mängima õppides oleks tähtis see, et seda tehtaks rõõmuga ja huvitatusega. Loomulikult kaasneb sellega ka igapäevane töö tegemine ehk pilli harjutamine. Ilma pideva harjutamiseta kahjuks pilli mängima ei õpi. Väga oluline on ka pereliikmete toetus ja innustamine, esinemistele kaasaelamine.

Kirjelda üht meeldejäävat seika seoses selle instrumendiga!
Mulle meeldivad väga väikesed siirad lapsed. Üks õpilane oli selline, kes terve õppeaasta jooksul väljendas tunni lõpus oma kurvastust selle üle, et juba jälle lõppes tund ära ja tema peab ära minema. Ta oleks tahtnud käia viiuli tunnis iga päev, ka nädalavahetustel.

Missugune on hea instrument algajale pillimängijale?
Viiul, aga ka poogen tuleb valida vastavalt lapse suurusele. Üsna tavaline on see, et esimesse klassi tulles hakkab õpilane mängima 1\4 ehk veerandpilliga, suuremaks sirgudes vahetatakse pill ka suurema vastu, ehk siis 1\2 (poolviiul), ¾ (kolmveerandviiul), lõpuks 4/4 (täisviiul). Eelklassi laste jaoks on olemas veel väiksem viiul (⅛). Koolides on tavaliselt need erinevate suurustega pillid olemas ja neid saab laenutada.

Täisviiul oleks lõpuks siiski väga soovitav lapsele osta, sest siis on, millega edaspidi mängida, kui kool lõpetatud saab. Viiuleid müüakse väga erinevate hindadega.

Üldiselt on nii, et parema kõlaga pillid maksavad ka rohkem ja nendega on kergem musitseerida. Pill on kaaslane kogu eluks. Pillimängijal ei hakka kunagi igav, ta võib mängida rõõmsaid palu, kui on väga rõõmus või kurvemaid meloodiaid, kui tunded on vastupidised.

Pilli mängides saab väljendada oma emotsioone. Alati on põnev, mis sealt välja tuleb.

Leave a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Scroll to Top